Śląsk Wrocław ŚląskopediaT-Mobile Ekstraklasa, 30. kolejka - 6.05.2012, 17:00, widzów: 22627, sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz)

WISŁA KRAKÓW - ŚLĄSK WROCŁAW 0:1 (0:0)

WISŁA: Sergei Pareiko (46-Milan Jovanić) - Tomas Jirsak, Radosław Sobolewski, Michał Czekaj, Gervasio Nunez, Ivica Iliev, Cezary Wilk (81-Andraż Kirm), Maor Melikson, Łukasz Garguła (87-Łukasz Rojewski), Patryk Małecki, Cwetan Genkow

ŚLĄSK: Marian Kelemen - Krzysztof Wołczek, Piotr Celeban, Mariusz Pawelec, Patrik Mráz, Rok Elsner, Przemysław Kaźmierczak, Waldemar Sobota (83-Tadeusz Socha), Sebastian Mila, Łukasz Gikiewicz (90-Dariusz Sztylka), Cristián Omar Díaz (73-Mateusz Cetnarski)

pozycja w tabeli: 1


MEDIA O MECZU

Cała Polska w cieniu Śląska! (Gazeta Wrocławska, 7.05.2012)

Cała Polska w cieniu Śląska! Teraz już bezdyskusyjnie! A najmodniejszym kolorem bez wątpienia będzie w następnym sezonie zielony. We Wrocławiu i w Krakowie się cieszą, gdzie indziej może mniej. Z czego? Że WKS wygrał z Wisłą i sięgnął po mistrzowską koronę!

Już od wczesnych godzin przedpołudniowych kibice Śląska Wrocław opanowali całą autostradę A4 od stolicy Dolnego Śląska, aż do samego Krakowa. Na każdymp arkingu widać było fanów w zielonych koszulkach. Nie inaczej było pod Wawelem. Sympatycy WKS-u byli jedną z głównych atrakcji na tamtejszym rynku. Spora grupa dwie godziny przed spotkaniem zebrała się obok „Klubu Pod Jaszczurami", gdzie głośno skandowała: „Mistrz! Mistrz! WKS!" i „Każdy to powie - Wisełka rządzi w Krakowie". Jak bowiem wiadomo kibice obu klubów od lat się przyjaźnią. A turyści z Azji filmowali i robili zdjęcia...

Zielone kolejki ustawiały się także bezpośrednio przed stadionowymi kasami. Wzajemną sympatię widać było także na trybunach stadionu przy ul. Reymonta w Krakowie. Nikogo nie zaskoczyło, że nawet osoby, które przyszły zobaczyć mecz w czerwonych koszulkach, mistrza Polski Anno Domini 2012 widziały w drużynie Oresta Lenczyka. No bo przecież kilkanaście dni wcześniej po derbach z Cracovia krzyczeli do swoich pupili: „Ze Śląskiem tylko porażka!".

Jednak rzut oka na skład Wisły godzinę przed meczem wszystko wyjaśniał. Przynajmniej ze strony trenera Białej Gwiazdy Michała Probierza - to będzie gra na serio. Szkoleniowiec gospodarzy nie wystawił - jak się spekulowało - juniorów, a rzucił w bój to, co miał najmocniejszego. W wyjściowej jedenastce znalazł się nawet Maor Melikson, którego występ z powodu kontuzji stał pod znakiem zapytania, a to zawodnik - jak na nasze ligowe warunki - nieprzeciętny. Z powodu kontuzji i odsunięć od drużyny porządnych garniturów wiślakom brakło na ławce rezerwowych: Rojewski, Szewczyk, Brud, Arian, Stanek... Te nazwiska nie powalały.

Trener Lenczyk - w stosunku do wyjściowej jedenastki na mecz z Jagiellonią - dokonał dwóch zmian. Za Mateusza Cetnarskiego zagrał Cristian Diaz, a za Tadeusza Sochę na prawym skrzydle Waldemar Sobota. Już po 20 min od pierwszego gwizdka wiadomo było, że remis nic nie da. Ruch bowiem bardzo szybko wbił Lechii dwa gole i stał się wirtualnym mistrzem. Śląsk jednak wiedział o co gra i w Krakowie jako pierwszy stworzył sobie groźne sytuacje. W 9 min z ostrego kąta uderzał Łukasz Gikiewicz, ale Sergei Pareiko obronił. Chwilę potem Estończyk zatrzymał Sebastiana Milę. Odpowiedź Wisły - lepszej technicznie i częściej utrzymującej się przy piłce - była błyskawiczna, ale zarówno uderzenia Meliksona, jak i Łukasza Garguły kapitalnie obronił Marian Kelemen. Najwięcej pretensji w drużynie gości można było mieć do Diaza. Argentyńczyk na boisku najczęściej widział... siebie.

Mamy wrażenie, że o wyniku z Chorzowa wrocławscy piłkarze dowiedzieli się w szatni. Bo po tym, jak wyszli na drugą połowę właściwie od razu strzelili bramkę. Jak? Oczywiście z rzutu wolnego... Dośrodkowywał Sebastian Mila, a głową uderzył Rok Elsner. Milan Jovanić (zastąpił kontuzjowanego Pareikę) wyciągnął się jak długi, ale nie sięgnął piłki. 1:0 i euforia zarówno fanów Śląska jak i Wisły. „Mistrz! Mistrz! WKS!" zadrżały trybuny, chociaż nie było do końca wiadomo, kto skanduje, bo kilka chwil wcześniej race odpalone przez wrocławian zasnuły boisko dymem. Myślicie, że to koniec emocji? Absolutnie, bo kilka minut przed końcem drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną za bezmyślny faul dostał Krzysztof Wołczek. Wisła ruszyła do ataku. Śląsk bronił się całym zespołem, ale dowiózł mistrzowski wynik do końca. Po 35 latach tytuł wrócił do Wrocławia, a po 24 w ręce Oresta Lenczyka i to w jego Krakowie. Tak jak chciał - wnuki będą miały co wspominać.

Jakub Guder